Az AudioMe a tápszűrés, kábelezés, akusztikai kezelés mellett a rezgéscsillapításra is kiemelt figyelmet fordít: megjelentek kínálatunkban az Egyesült Királyságból származó Audio Engineers speciális kristályszemcsés, mikrogolyós és gördülőgolyós kinetikus rezgéscsillapító termékei, amelyek tökéletesen egészítik ki a hasonló technológiát használó Creaktiv állványrendszereket.
A rezgéscsillapításnak köszönhetően javul a mikrodinamika, a felbontás, a sztereó képalkotás és a hangszerek, énekesek pozícionálása stabilabb – de hogyan érhető el mindez, milyen „arzenál” áll a rendelkezésünkre?
A rezgéscsillapítási arzenál alapvetően a Hi-Fi állványokból, készülékek alá tehető lapokból, különféle elcsatoló elemekből (pl. alátétek, tüskék) és készülékekre helyezhető „tömegnövelőkből”, illetve az előbbiek kombinációjából áll.
Mielőtt rátérnénk az Audio Engineers által kínált speciális kristályszemcsés, mikrogolyós és gördülőgolyós rezgéscsillapító megoldásokra, vegyük sorra a többi lehetőséget! A hifi állványok nem bútorok, feladatuk pedig egyértelmű: stabil és rezgéselnyelési szempontból az adott árkategória figyelembevételével a lehető legideálisabb alátámasztás biztosítása az audio berendezések számára. A kínálatunkban szereplő Creaktiv Hi-Fi állványrendszerek segítségével ehhez minden árszinten megtalálható az ideális megoldás.
Vannak persze olyan helyzetek, amikor egy hifi állvány elhelyezése nem lehetséges vagy nem praktikus és más megoldást kell találni. Például azért, mert egy meglévő bútor, például egy komód, egy szekrény vagy maga a padló tölti be az „állvány” szerepét, de ez a rezgéselnyelés szempontjából korántsem ideális. A Creaktiv-nak erre is van megoldása, mégpedig azáltal, hogy a még jobb hangzás érdekében olyan kiegészítő rezgéscsillapító elemeket, abszorber lapokat kínál, amelyekkel akár meglévő bútorok is alkalmasabbá tehetők a zenehallgatásra, meglévő hifi állványok polcaira helyezve pedig az állványos elcsatolás nyújtotta pozitív hatás tovább fokozható.
Az alátétek végeláthatatlan erdejéből a norvég Soundcare palettájáról a menetes szárral ellátott és az anélkül szerelt nagyon jó minőségű elcsatoló tüskék nyújthatnak kiutat, akár egy mélyláda, hangfal, futómű, DAC, switch vagy erősítő a kezelendő páciens – egyszerűen használhatóak, jól működnek, szeretjük.
Új márkánk, az Audio Engineers a kinetikus részecskecsillapítás szakértőjeként a saját útját járja: speciális kristályszemcsés, mikrogolyós és gördülőgolyós rezgéscsillapító megoldásaival a korábbiakhoz képest egy újabb szintet lépnek – megoldásaik pedig több minőségi kategóriában állnak rendelkezésre. Az Audio Engineers neve gyakorlatilag egyet jelent a részecske csillapítással, a vállalatot pedig azzal az alapvető célkitűzéssel alapították, hogy mérések és objektív tesztek segítségével tökéletesítse az audio- és videokészülékek rezgéscsillapítási kiegészítőit. Csak a legmagasabb minőségű anyagokat használják fel a termékek előállításához, melyet minden esetben hosszú tervezési, fejlesztési és tesztelési időszak előz meg. A fejlesztés és a tesztelés során minden részletre nagy figyelmet fektetnek, hogy a termékek a legmagasabb szintű elvárásoknak is megfeleljenek.
Az Audio Engineers termékek három különböző területen fejtik ki hatásukat: készülékek alá helyezhető kristályszemcsés izolációs párnák, gördülőgolyós fém alátétek és a készülékekre helyezhető mikrogolyós töltettel ellátott rezgéscsökkentő és EMI erőtér elnyelő rátétek/súlyok állnak rendelkezésre. Ezek megfelelő kombinációjával minden készülék vagy rendszer tuningolható, fejleszthető és megtalálható mellé az optimális rezgéscsillapítási megoldás.
Hogyan és mitől működik? A részecske csillapítás mögött meghúzódó alapelv a mozgási energia veszteségeken keresztüli elnyelése, amely a szabadon mozgó szemcsék elmozdulásából adódik. A részecskék csillapítása leginkább a tengerparton a homokba dobott kavics viselkedéséhez hasonlít, ahol a homokszemcsék azonnal csökkentik és eloszlatják az ütközés kinetikus energiáját. A részecske csillapítási technológia az ütés- és rezgéscsillapítás egyik legfejlettebb megoldása, amely számos előnnyel jár. A csillapítást általában egyetlen tömeg végzi, míg a részecskecsillapítás esetében több kis segédtömeg látja el ezt a feladatot.
A részecske csillapítók fokozottan nemlineáris hatásfokú csillapítók, amelyek csillapítása, olyan veszteségforrások kombinációjából származik, mint a súrlódás és a lendületcsere, amelyek a rezgéseket hővé alakítják át. Mivel - ellentétben a viszkoelasztikus vagy általános keménypontos csillapítókkal, amelyek erősen frekvencia és súlyfüggőek - a részecskecsillapítók széles hőmérséklet, súly és frekvencia tartományban képesek jól teljesíteni és hosszú élettartamúak, ezért például a világűr súlytalansági körülményei között is alkalmazzák őket, vagy a repülőgépek szerkezeteiben.
Vegyük sorra a termékpalettát! Az Audio Engineers kristályszemcsés csillapító alátétjeinek sorozatában három különböző BOOSTER izolációs párnát találunk: Kinetic, Fluidum és Ferrum. A Booster Kinetic párnák belsejében pontosan méretezett szilícium-dioxid kristályszemcsék vannak, amelyek keménysége a Mohs-skála szerint 7-es, és széles frekvenciatartományban biztosítanak rendkívül hatékony részecske csillapítást. A Booster Fluidum párnákban használt kristályrészecskéket speciális polimerrel vonják be, ami növeli a köztük lévő kohéziós erőt. Ennek köszönhetően a részecskék viselkedése részben a nem-newtoni folyadékok tulajdonságaihoz hasonló. A hirtelen fellépő erőhatásoktól keménnyé, folyamatos, lassú rezgések esetén pedig lágyakká válnak. E tulajdonságuknak köszönhetően képesek a különböző rezgésekre eltérő csillapítási jellemzőkkel reagálni. A Booster Ferrum párnákban használt α Fe (ferrit) mikrogolyó részecskék speciális szénnel vannak bevonva, ami csökkenti a köztük lévő kohéziós erőt. Ennek köszönhetően a részecskék rendkívül gyors elmozdulással tudnak reagálni a rezgésekre.
Az Audio Engineers Damper Kinetic rezgéscsillapítók és EMI-erőtér elnyelők speciálisan kiválasztott anyagokat és különleges anizotróp fém alapú keverék részecske csillapítási technológiát használnak, ezzel biztosítva az optimális részecsketompítást és EMI erőtér elnyelést. (Az anizotróp jelentése: térbeli iránytól függő. Egy olyan közeget jelöl, amelynek bizonyos fizikai tulajdonságai különböző irányokban eltérőek.)
A készülékre helyezett Damper Kinetic hatékony 360 fokos csillapításra képes, a részecskecsillapítás pedig más megoldásoknál hatékonyabb és szélesebb frekvenciatartományú rezgéselnyelést biztosít. A Damper Kinetic hatékonyan csillapítja az audioeszközök saját rezonanciáit, a környezetből származó rezgéseket és csökkenti az audioeszközök EMI zavarait.
A készüléken elhelyezett Damper Kinetic növeli a készülék házának tömegét, ami jelentősen csökkenti a készülék rezgésérzékenységét. A megnövekedett tömeg mellett azonban a Damper Kinetic-ben lévő mikrogolyók részecskéi hatékony részecskecsillapítást is biztosítanak. A Damper Kinetic belsejében lévő fémalapú szemcsék különböző méretűek (0,3-0,5 mm) és gömb alakúak, így a köztük lévő érintkezési felület minimális. A minimálisra csökkentett érintkezési felület és a nagy sűrűségű anyagszerkezet együttesen széles frekvencia tartományban biztosít rendkívül hatékony rezgéselnyelést.
A Damper Kinetic és az eszközökkel érintkező felület méretét a csillapítási tömeg és a csillapítási jellemzők alapján pontosan megtervezték. A külső burkolat rugalmas anyaga és kialakítása, valamint a mikrogolyó-technológia lehetővé teszi a rezgések széles spektrumának hatékony csökkentését, a mikrorezonanciáktól egészen a nagyobb energiájú rezgésekig. A Damper Kinetic rátétek két különböző méretben (M, L) állnak rendelkezésre, a választás a kezelendő készülék tömegétől függ: A Damper Kinetic M a 22kg-nál alacsonyabb, a Damper Kinetic L a 22-45kg közötti tömegű készülékekhez ajánlott.
A Damper Kinetic termékcsalád különleges tagja a Damper Kinetic S kábelemelő, amely a mikrogolyós kinetikus részecske csillapítási technológia segítségével 360 fokos csillapítást, kábel rezonancia csökkentést és egyúttal hatékony EMI zavar csökkentést is nyújt.
Az Audio Engineers Zen Disc rezgéscsillapító eszközök is három különböző kategóriában érhetőek el. Az űrtechnikában, a fejlett repülőgépgyártásban és az autógyártásban használt anyagok és technológiák rendkívül hatékony kombinációjából készülnek. A Zen Disc egységek külső háza nem mágneses, kiváló minőségű alumínium-szilícium-magnézium ötvözetből vagy nagy szilárdságú rozsdamentes acélból (HSLA) készül, ultra nagy pontosságú CNC megmunkálással. Az alumínium-szilícium-magnézium ötvözet és a HSLA önmagában is kiváló rezgésgátló tulajdonságokkal rendelkezik, és hatékonyan küszöböli ki a legtöbbször használt mágnesezhető acélok által okozott nemkívánatos elektronikus kölcsönhatásokat az érzékeny audioeszköz-alkatrészekkel.
A HSLA a nagy szilárdságú, alacsony ötvözésű acél rövidítése. Ez egy olyan szénacél-típus, amelynek kémiai összetételéhez kis mennyiségű ötvözött elemet adtak hozzá. Az ötvözőelemeket elsősorban az acél szilárdságának növelésére használják. Amellett, hogy a HSLA-acél a szénacélhoz képest nagyobb szilárdságot tud biztosítani, nagyobb szívósságot is képes nyújtani, és jobban reagál a hőkezelésre. A HSLA acél számos előnnyel szolgálhat a hagyományos szénacéllal szemben. Az ötvözőelemek hozzáadása növeli a szilárdságot és a keménységet, mivel az elemek atomjai segítenek blokkolni a diszlokációs mozgást a szénacél mikroszerkezetében.
A Zen Disc sorozat elemeiben használt golyók anyaga fegyverbronz (speciális sárgarézötvözet), kerámia (szilícium-nitrid) és volfrám (volfrám karbid), amelyek a legjobban illeszkednek a ház anyagához és kialakításához. A különböző anyagú golyók kategóriájukban eltérő terhelhetőséget biztosítanak és rendkívül hatékony csillapítást tesznek lehetővé. A fegyverbronz alacsony felületi súrlódása és közepes sűrűsége miatt rendkívül hatékony még kis terhelés esetén is. A kerámia nagy keménysége és kis sűrűsége gyors reakcióidőt biztosít. A volfrám extrém keménysége, nagy sűrűsége és rendkívül hatékony rezgéscsillapító hatása miatt nagy terhelés esetén is hatékony.
A Zen Disc sorozat tervezésénél a hatékonyság mellett az egyik fő szempont az extra vékony, szinte láthatatlan kialakítás volt. Ez precíz tervezést és különleges anyagokat igényelt. Az extra vékony kialakításnak köszönhetően a Zen Disc egységek könnyen telepíthetőek és szinte láthatatlanok, ugyanakkor rendkívül hatékonyan csillapítják a káros rezonanciákat bármely hangrendszerben.
A Zen Disc sorozatban használt golyók szinte tökéletes gömbök. Minden fegyverbronz golyó 10-es fokozatú, így szinte tökéletes illeszkedést biztosít. A kerámia- és volfrámgolyók 5-ös fokozatúak, tehát még tökéletesebb gömbök, amelyek ultraprecíziós eljárással készülnek. A kerámia- és volfrámgolyók rendkívül kemények, a Mohs-skálán elérik a 9,5 és 9,75 keménységet, ami nagyon közel áll a gyémánt Mohs 10-es keménységéhez.
Minden Zen Disc elem speciális nanokerámia felületkezeléssel készül. A nanokerámia réteg rendkívül kemény, mégis rugalmas bevonatot képez a golyóscsészék fémfelületein, ami simább, keményebb felületet és kisebb súrlódási ellenállást biztosít. A Zen Disc golyók is ezt a speciális nanokerámia felületkezelést kapták meg.
Minden Zen Disc egység alján egy speciális csillapító réteg található, amely nemcsak a vízszintes elmozdulást csökkenti, hanem a függőleges rezonanciákat is csillapítja. A sorozat három eleme különböző anyagú alsó csillapító réteget kapott, amelyet az anyagösszetétel és a terhelhetőség figyelembevételével terveztek. A Zen Disc Gunmetal speciális polimer szálas alsó csillapító réteggel, a Zen Disc Ceramic megnövelt vastagságú polimer-teflon (PTFE) szálas alsó csillapító réteggel, a Zen Disc Tungsten pedig polimer-szénszálas alsó csillapító réteggel rendelkezik.
A Zen Disc alátétek kétféleképpen használhatóak: az audio eszközök készüléklábai alá helyezve vagy hangfalak tüskéi alatt. A felső elemek közepén a hangfaltüskék számára kiképeztek egy mélyedést, ami az utóbbi esetben megkönnyíti a pozícionálást.
Hogyan is kezdtük? A rezgéscsillapításnak köszönhetően javul a mikrodinamika, a felbontás, a sztereó képalkotás és a hangszerek, énekesek pozícionálása stabilabb – az Audio Engineers speciális kristályszemcsés, mikrogolyós és gördülőgolyós kinetikus rezgéscsillapító termékei tökéletesen egészítik ki ebben a hasonló technológiát használó Creaktiv állványrendszereket.
Az Audio Engineers termékekkel látogatóink első alkalommal a Budapesti Audio Expo alkalmával találkozhattak, ahol minden bemutatott készülék és hangfal alatt, illetve minden készüléken használtuk a Booster Ferrum szigetelő párnákat, Damper Kinetic M, L rátéteket, illetve a Zen Disc, Gunmetal, Creamic és Tungsten alátéteket. Bemutatótermünkben minden termék megtekinthető, kipróbálható és otthoni rendszerben is tesztelhető.
A húsvágó deszka és a barátunk által esztergált acéltüske – jóllehet a semminél több – de rezgéscsillapítási szempontból nem ideális megoldás, ahhoz hasonlóan ahogyan a tojástartó sem tökéletes akusztikai elem. A Creaktiv abszorber lapok, hifi állványok és az Audio Engineers kinetikus rezgéscsillapító termékei segítségével mindenki megtalálhatja a rendszerének és költségvetésének leginkább megfelelő megoldást.