Leírás
Az AudioQuest Fog Lifter feladata az alacsony szintű hangjelek megőrzése.
Az AudioQuest Fog Lifter kábel alátétjei révén a lehető legkevesebb szilárd anyag kerül közvetlen érintkezésbe a kábellel. A Fog Lifter csökkenti az RF-zajt, amely kapacitívan minden szilárd anyagon (szőnyeg, kő, fa stb.) keresztül a kábelhez csatolódik.
DO NO HARM! - NE ÁRTSUNK!
Az AudioQuest már négy évtizede a lehető legvilágosabban hangoztatja, hogy szinte minden audio rendszer hangminőségének javítására, fejlesztésére irányuló törekvés a "károk" csökkentéséből származik. Ez vagy az eredetileg rendelkezésre álló információ megőrzésével érhető el, vagy úgy, hogy nem engedjük be a félinformációkat.
Az AudioQuest Fog Lifter azért működik ennyire jól, mert hatékonyan kezeli a „félretájékoztatás” egyik jelentős forrását - a padlóról az audio- és tápkábelekhez csatolódó rádiófrekvenciás zajt.
A szőnyeg vagy a fapadló, nem is beszélve a betonpadlóról, elsőre talán nem tűnik RF-zaj forrásnak, de a rádiófrekvenciás energia mindenhol ott van körülöttünk, és mindig arra tart, ahol alacsonyabb energiaállapotot talál.
Gondoljunk a villámlásra vagy a statikus elektromosságra, különösen télen. Önmagunkra általában nem gondolunk energiaforrásként, de a levegő fájdalmasan nyilvánvalóvá teheti, hogy energiakülönbség van közöttünk és az általunk megérintett dolgok között. Ez nem egy teljesen pontos hasonlat, de elég szemléletes.
A kulcs: az RF zaj csökkentése
A Fog Lifter jelentősen csökkenti a kábelekhez csatolódó RF zajt. A kábeleket állványokkal vagy kábelbilincsekkel is izolálhatnánk, de ez a megközelítés azért nem helyes és azért nem oldja meg a problémát, mert ezeknek az eszközöknek túl nagy a saját tömege és önmagukban is RF-zajforrások.
Néhány centiméternyi távolság elsőre talán nem tűnik fontosnak vagy hatásosnak, de ugyanúgy, mint a fényenergia, a távolsággal az RF energia is exponenciálisan csökken. Ez a néhány centiméter ténylegesen nagy különbséget jelent, ami végső soron alacsonyabb zajszintet és ezáltal kevesebb kompromisszumot és torzítást eredményez a rendszerbe csatlakoztatott aktív áramkörökben.
A hagyományos árnyékolás ma már nem elegendő
Ha arra gondolunk, hogy "az árnyékolt kábeleknél eleve nem lép fel zajprobléma", ez sajnos nem, vagy inkább csak részben igaz. Ugyanis az elmúlt évtizedben mindenféle nagyfrekvenciás zaj jelentősen megnövekedett az LTE, az 5G, a közeli Wi-Fi jelek, a háztartási vagy nyilvános Wi-Fi pontok stb. miatt. Elképesztő és zavarba ejtő, hogy mennyire körülvesznek minket a különböző zajok, amelyek folyamatosan bombázzák a rendszert, a hagyományos árnyékolás pedig nem akadályozza meg, hogy az RF zaj kapacitívan csatolódjon a jelet továbbító kábelekbe. Arról nem is beszélve, hogy maga az árnyékolás végső soron mindig egy mesterségesen kialakított földelésre van vezetve, amely bizonyos értelemben ugyanolyan érzékeny, mint a jel, mivel a "jel" maga lényegében a jel és a föld közötti különbségként értelmezhető.